Yurt Dışında İlkokul/Ortaokul Eğitimi


Birçok aile çocukları küçük yaşlardayken, onlara daha parlak bir gelecek sağlamak adına yurt dışında yaşam kurma planı yapıyor yada çocuğunu yurt dışında okutabilmenin yollarını araştırıyor. Ancak çocuk özellikle küçük yaştayken böyle ciddi bir karar almak çokta kolay olmadığı için akıllarda oluşan çeşitli soruların doğru bir şekilde cevaplanması gerekiyor. Bu noktada da aileler tarafından merak edilen konuların başında; yurt dışında ilkokul/ortaokul eğitimi için okul başvurularını nasıl yapacakları ve başarılı bir okula çocuklarını nasıl kayıt ettirecekleri geliyor. Öncelikle bu konuda birçok seçeneğinizin olduğunu ve çocuğunuzun yurt dışında ilkokul/ortaokul eğitimine düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde başlayabileceğini ancak bunun için doğru bir rehberliğe ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Öncelikle belirtmek gerekirse, çocuğunuzu yurt dışında 3 yaşından itibaren yatılı olarak özel bir okulda okutabileceğiniz gibi, yurt dışına taşınmanız durumunda çocuğunuzu devlet okullarında da okutabilirsiniz.

Yurt dışında ilkokul ve ortaokul eğitimi için okullara başvuru bir yıl önceden yapılmaktadır. Her okulun öğrenciyi kabul ederken kendisinden beklediği bir takım şartlar vardır. Yurt dışında ilkokul ve ortaokula gitmek isteyen öğrencilerin karşılaması gereken kriterleri şu şekilde özetleyebiliriz; En önemli kriter, okulların öğrencileri seçerken uyguladıkları matematik ve dil seviyesini ölçen sınavlardır. Bu sınavlarda istenen başarıyı yakalayan öğrenciler, okullara kabul için gerekli kriterleri önemli oranda karşılamış olur.

Okul seçiminde ise; hangi şehirde ikamet edileceği, okulun başarı sıralaması ve öğrencilerin okullarda özellikle devam ettirmek istedikleri sanat, spor faaliyetleri belirleyici olacaktır. (Sanat ve spor gibi dallarda her okulun birbirlerinden farklı olarak uzmanlaştığı branşlar bulunmaktadır.)

Bu süreçte ailelerin amacı, hem öğrencinin akademik başarısına hem de karakterine ve gelişimine en uygun olan okulu seçmek olacaktır. Bu nedenle de okulların başarı sıralamasını, başvuru şartlarını bilen ve okula kabul için gerekli olan detaylara hakim bir danışmanlık almak en doğrusu olacaktır.

Bu konuda doğru bir rehberlikle, gözünüzde büyüyen aşamalar kolayca sonuçlandırılabilir ve soru işareti oluşturan noktalar aydınlatılabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum yurt dışı ilkokul ve ortaokul eğitimi ile ilgili olarak, doğru okulun belirlenmesinde alternatiflerin neler olduğu, başvurular için gerekli evrakların hazırlanması, konaklama, vize ve diğer merak ettiğiniz konularda bana çekinmeden ulaşabilirsiniz. Çocuğunuzun başarılı bir okulda, mutlu bir eğitim hayatı olması için detayları birebir konuşmak üzere.