YURT DIŞINDA DOKTORA (PhD)


Akademik gelişim ve yetkinliğin son adımlarından biri olan doktorayı, yurtdışında yaparak seçkinliğinizi daha da arttırmak elinizde. Yurtdışında doktora programlarına verilen isim “Doctor of Philosophy (PhD)” olarak geçmektedir. Üniversite ve Yüksek Lisans (Master) eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve akademik gelişimini sürdürmek isteyen adayların bir sonraki adımı bildiğiniz üzere doktora yapmaktır. Bu süreçte adayların önüne yurtdışında doktora yapmak gibi bir çok alternatif çıkmaktadır.

Araştırmacı bir kişiliğe sahip, bilimselliği önemseyen insanlar için yurtdışında doktora yapmanın avantajlarından bahsetmek gerekirse; gidilen yurtdışı doktora programı ile aday, farklı kaynakları yerinde incelemek, danışmanlığına başvurduğu akademisyenler ile yüz yüze görüşmek ve geri bildirim almak, gidilen ülkeye göre saatleri değişen ancak her doktora programında yer alan çalışma vizesi ile yurtdışında kendi ekonomisini yaratmak, tüm bunların yanında farklı bir kültürü yakından tanımak ve yeni deneyimler elde etmek gibi bir çok önemli avantajdan faydalanabilir.

Yurtdışında doktora yapmak için gerekli şartlara kısaca değinmek gerekirse, bu konuda bir kaç farklı alternatif önümüze çıkmaktadır. Birçok yurtdışı doktora programı adayda master yapma şartı aramaktadır. Ancak bazı yurtdışı doktora programları bütünleşik bir biçimde master ve doktorayı birlikte yapma imkanı vermektedir. Tüm bunların yanında adayın başarı durumu, yazmış olduğu bilimsel makale sayısı gibi çeşitli ölçütler değerlendirilerek master yapma şartı aramadan yurtdışı doktora programlarına kabul edilmekte alternatifler arasında yer almaktadır.

Yurtdışında doktora yapma maliyeti; gidilen ülke, tercih edilen okul, nasıl bir yaşam tarzına sahip olunacağı gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir. bu nedenle yurtdışında bulunulan zaman zarfında ekonomik bir sıkıntı yaşamamak adına, yurtdışı doktora burslarının önemi de artmaktadır. Yurtdışı doktora araştırma bursunu, gidilen üniversiteden, çeşitli özel kuruluşların ve devletin açmış olduğu burs programlarından elde etmek mümkündür.

Yukarıda kısaca bahsetmiş olduğum yurtdışı doktora programları, burs seçenekleri, giriş koşulları, vize ve çalışma hakkı gibi detaylar için whatsapp, e-mail, telefon ya da skype kanallarından benimle irtibata geçebilirsiniz. Bu şekilde sizin için en doğrusuna birlikte karar verebiliriz.