Yurt Dışı Üniversitelerin Hazırlık Programları


Yurt dışında üniversite eğitimi almak istiyor ancak yabancı dilinizin yeterliliğine güvenmiyor, mezuniyet ortalamanızın yurt dışı üniversite kabulünde sorun çıkartabileceğini düşünüyorsanız, yurt dışı üniversitelerin öğrencilere sunmuş olduğu hazırlık programlarından faydalanabilirsiniz. Peki nedir bu yurt dışı üniversite hazırlık programları?

Yurt Dışı Üniversitelerin Hazırlık Programlarını Neden Tercih Etmeliyim?


Ülkenizde akademik anlamda iyi sıralamada bulunan bir liseden, iyi bir not ortalamasıyla mezun olamadıysanız ya da yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi yabancı dilinizin yeterliliğinde kendinizi geliştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, yurt dışında üniversiteye başlamadan önce hem bilimsel hazırlık hem de İngilizce eğitimi alarak kendinizi bu konularda geliştirmeniz, gittiğiniz ülke ve okula alışma sürecini kolay atlatmanız, üniversitelerin öğrencilere sunduğu bir yıllık hazırlık programları ile mümkündür.

Yurt Dışı Üniversitelerin Hazırlık Programı Avantajları Nelerdir?


İngiltere'de “King's College London”, “University College London” gibi üniversiteler öğrencilere A Level, IB gibi yeterli puanda diplomaları yok ise sahip oldukları puana göre 1 yıl hazırlık okuma şansı sunmaktadır.

Bu hazırlık yılında yeterli puanı alan öğrenciler birinci sınıfa geçmeye hak kazanmaktadır. Bu şekilde 1 yıl hazırlık ve devamında 3 yıl üniversite ile birlikte toplam da 4 yılda dünya sıralamasında ilk 50’de olan bir üniversiteden mezun olma imkanı bulunmaktadır. Bu hazırlık programları Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde üst sıralarda bulunan üniversiteler için geçerli olmaktadır. Not ortalamanıza, İngilizce seviyeniz ve eğitim almak istediğiniz üniversite sıralamasına göre bu süreci birlikte planlayabiliriz. Başlangıçta handikap gibi görünen bu dezavantajları öğrenciler hazırlık programları ile avantaja çevirebilme şansına sahiptir. Hazırlık yılındaki başarısı ile öğrenci istediği bir üniversitede eğitim hayatına devam edebilir. Ayrıca başarılı olan öğrencilerin kısmi burs alma şansları da bulunmaktadır.

Yurt Dışı Üniversitelerin Hazırlık Programlarına Kabul Kriterleri Nedir?


Yurt dışı hazırlık programlarına kabul kriterleri, üniversitelerin birinci sınıf kabul kriterleri ile benzerlik göstermekte ancak daha kolay kriterlerden oluşmaktadır. Örneğin yukarıda bahsetmiş olduğum durumda bulunan öğrencilerden üniversitelerin hem ingilizce yeterlilik puanı hem de akademik not ortalama talebi daha düşük olacaktır.

Yurt Dışı Üniversite Hazırlık Programları Burs İmkanları ve Fiyatları Nelerdir?


Okulların hazırlık dönemi için ihtiyaç bursu, akademik başarı bursu gibi yararlanabileceğiniz bursları bulunmaktadır. Resmi temsilcisi olduğum okulların acentalar için ayırdıkları burslardan yararlanabilmek için detaylari görüşebiliriz. Fiyatlar, okulun sıralamasına ve aldığınız bursa göre değişmekle birlikte yıllık 10,000 USD den başlamaktadır. Bu fiyat gideceğiniz ülkenin para birimine göre değişiklik göstermektedir. Okulların hazırlık yılı için de %50’ye varan burs imkanları bulunmaktadır. Bazı üniversiteler ise hazırlık yılında %50, birinci sınıfta da kalan %50’lik bursu vererek tam bursluluk sağlayabilmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum yurt dışı hazırlık programları ile ilgili olarak merak ettiğiniz konularda bana çekinmeden ulaşabilirsiniz. Handikap olarak gördüğünüz durumları birlikte çözüme kavuşturabiliriz. Ve siz de bu şekilde hayalini kurduğunuz yurt dışı üniversite eğitiminize adım atabilirsiniz.