Yurt Dışında Yüksek Lisans Eğitimi

Günümüzde lisans eğitimini tamamlamış olmak, hayalini kurduğunuz mesleği elde etmek ve o meslekte yetkin bir kişi olmak için tek başına yeterli görünmüyor. Üst düzey kurum ve şirketlerin önemli noktalarında görev alabilmek için lisans eğitiminin üzerine master ya da bir başka deyişle yüksek lisans yapmış olup olmamak, kişinin yeterliliğinin değerlendirildiği önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.
Yurt Dışında Yüksek Lisans yapmanın da bu noktada tarafınıza büyük avantajlar sağladığını belirtmekte fayda var. Gerek ulusal gerek de uluslararası şirketler ve kurumlar, yüksek lisansın yanında bu eğitiminizi hangi üniversitede tamamladığınızı da önemsemekteler.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Araştırmayı ve bilimsel çalışmaları destekleyen tutumları ile tanınan yurt dışındaki üniversiteler, mesleğinize dair yetkinlikleri kazanmanızı sağlamanın yanında, iyi derecede yabancı dil becerisini elde etmenizi, farklı kültürleri yakından tanıyarak hayata yeni bakış açıları kazanmanızı sağlayacak ve bu durum da hedeflediğiniz noktalara ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Yurt Dışında Yüksek Lisans İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için her ülkenin ve okulun önem verdiği kriterler bulunmaktadır. Bu noktada kriterlere kısaca göz gezdirmek gerekirse;
• Lisans Eğitimini tamamlamış olmak (Bazı üniversiteler lisans eğitimi almamış ancak uzun yıllar alanında iş tecrübesi edinmiş kişiler içinde yüksek lisans programları açabilmektedir.)
• Lisans mezuniyet not ortalaması (Üniversiteden üniversiteye değişmektedir.)
• İngilizce dil seviyesini gösteren sınav sonucu
• GRE-GMAT gibi sınav sonuçları bazı bölümler ve okullar tarafından istenmektedir.
• Akademik ve iş referans mektupları
• Neden bu alanda eğitim almak istediğinizi ve kariyer hedeflerinizi anlatan niyet mektubu, gerekli olan en önemli evraklardır.
İstenen şartlar okula ve bölüme göre değiştiği için detayları birebir konuşmak daha açıklayıcı olacaktır.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak İçin Dil Yeterliliğinin Seviyesi Ne Olmalıdır?

Yurt dışında yüksek lisans yapmayı düşünen öğrencilerden Pre-Master bilimsel hazırlık yılı için IELTS’den 5,5 puan, master eğitimine direk başlayacak öğrenciler için de IELTS`den en az 6 puan ve yukarısı (üniversitelere göre değişkenlik göstermekle beraber) beklenmektedir. Okulun sizden beklediği puana yakın bir puan almışsanız üniversitelerin size sunmuş olduğu dil eğitimi programlarından da faydalanabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Kaç Yıldır?

Yurt Dışında master yapma süresi okumak istediğiniz bölüme göre değişmekle birlikte İngiltere, Hollanda ve İrlanda”da bir yıl sürmekte, Amerika ve Kanada`da ise iki yıl sürmektedir. Her okulun son başvuru tarihi değiştiği için bölümler dolmadan erken başvuru yapmanız kabul şansınızı arttıracaktır.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Eğitimi Sırasında ve Sonrasında Çalışma Hakkı Var Mıdır? Varsa Ne Kadardır?

Yurt dışında yüksek lisans sırasında ve sonrasında öğrencilerin çalışma hakları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Örneğin İngiltere, Kanada ve İrlanda’da haftada 20 saat çalışmak mümkündür. Öğrenciler resmi tatillerde ise tam zamanlı (full time) çalışabilirler. Amerika ise eğitim sırasında öğrencilere yalnızca kendi kampüsünde çalışma hakkı verirken mezuniyet sonrası bir yıl çalışma hakkı daha vermektedir. Polonya ise eğitim süresince öğrencilere tam zamanlı (full time) çalışma hakkı vermektedir. Eğitim sonrası ise iki yıl çalışma hakkı daha vermektedir. Yurt Dışında yüksek lisans sonrası çalışma haklarının neler olduğuna değinmek gerekirse; Yüksek lisans sonrasında öğrencilerin İngiltere, İrlanda, Kanada ve Polonya`da iki yıl, Amerika’da ise bir yıl çalışma hakları bulunmaktadır.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Merak edilen bir diğer konu da yurt dışında burslu yüksek lisans yapabilmenin yollarının neler olduğudur. Bu nokta da çeşitli burslar elde etmek mümkündür. Öğrencilerin akademik başarılarına göre yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişen burs alma imkanları bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kuruluşların ve devlet kurumlarının (MEB, TEV, Jean Monnet, Chevening, Full Bright) vermiş olduğu burslara da başvuru yapılabilir.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

Yurt dışında yüksek lisans ücreti, seçtiğiniz ülkeye, gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin dünya sıralamasına ve okuyacağınız bölüme göre değişkenlik göstermektedir.
Örneğin Polonya’da yüksek lisans yapmanın yıllık ücreti 2000 Euro’dan başlarken, İngiltere’de bu ücret 8000 Pound’dan, Hollanda’da 9000 Euro’dan, Amerika’da 10.000 dolardan, İrlanda’da ise 10.000 Euro’dan başlamaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum yurt dışında yüksek lisans eğitimi ile ilgili olarak, okul başvuruları, kabul yazıları için gerekli evrakların hazırlanması, burs başvuruları, konaklama, vize ve diğer merak ettiğiniz konularda tarafımdan güvenilir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Ülke, üniversite, bölüm gibi birçok değişkenin tercihinize etki edebileceği düşünüldüğünde doğru seçenek için detayları birebir konuşmak daha açıklayıcı olacaktır.