Yurt Dışında Üniversite Eğitimi

Küreselleşen dünyada farklı ülkeleri, kültürleri tanımak, görmekle kalmayıp orada bir yaşam kurabilmek giderek daha fazla önem kazanıyor. Bunu gerçekleştirebilmenin en kolay basamağı ise eğitimle oluyor. Eğitim aracılığıyla yurt dışında bulunan okullarda üniversite eğitimi alarak, yabancı dil öğrenmek, farklı bakış açılarını o kültürlerin yaşam alanlarında gözlemleyebilmek mümkün.

Bildiğiniz üzere lise eğitimi sonrasında üniversite tercihinizi yurt içinden yapabileceğiniz gibi yurt dışında bulunan üniversitelerden de (son yıllarda giderek artan bir biçimde) yapabiliyorsunuz. Gerekli koşulları sağlamanız durumunda yurt dışında üniversite eğitimi almak önemli bir seçenek olarak elinizde duruyor. Bu konuda doğru bir rehberlik almak bu süreçlerin düşündüğünüzden daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır.

Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için öncelikle okulların sizden yerine getirmenizi beklediği bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında, derslerinizin yıl sonu ortalamaları ve uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından aldığınız puanların başarısı öne plana çıkmaktadır. Sizden beklenen şartlar, seçtiğiniz bölüme, ülkeye ve üniversitelerin dünya sıralamasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu konuda detayları birebir konuşmak size uygun olan seçenekleri belirlemek adına daha doğru olacaktır. Örneğin eğitim alanında dünyada en popüler ülkelerden biri olan İngiltere’de; dünya sıralamasında ilk 200’de yer alan birçok üniversitenin lisans bölümlerine iyi bir not ortalaması ile kabul edilmek mümkünken benzer sıralamalarda bulunan Amerikan üniversitelerinin lisans programlarına kabul şartları, iyi bir not ortalaması dışında bekledikleri farklı kriterler nedenli çok daha zor olabilmektedir.

Yurt Dışında Üniversite Okuyabilmek İçin Dil Yeterliliğinin Seviyesi Ne Olmalıdır?

Yurt dışı üniversitelerde bilimsel hazırlık sınıfına gidecek öğrenciler için örneğin IELTS`den en az 4,5 puan istenirken, 1. sınıfa başlayacak öğrencilerden IELTS’de 6 puan veya denkliğinde puan istenmektedir. Okulun sizden beklediği puana yakın bir puan almışsanız üniversitelerin size sunmuş olduğu dil eğitimi programlarından faydalanabilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Kaç Yıldır?

Bu durum ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Örneğin İngiltere’de üniversite eğitiminizi çoğu bölümde üç yılda tamamlayabilirken, İrlanda ve Amerika’da ise üniversite eğitimi süresi dört yıla çıkmaktadır.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Sırasında ve Sonrasında Çalışma Hakkı Var Mıdır? Varsa Ne Kadardır?

Yurt dışında üniversite eğitimi sırasında ve sonrasında çalışma hakkı sorusunun cevabı da birçok sorunun cevabında gördüğümüz gibi ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Yurt dışında üniversite eğitimi sırasında ve sonrasında çalışma hakları için örnek vermek gerekirse; İngiltere ve İrlanda’da üniversite eğitimi sırasında haftada 20 saat çalışma hakkınız bulunmaktadır. Öğrenciler resmi tatillerde ise tam zamanlı (full time) çalışabilirler. İrlanda üniversite eğitimi sonrasında bir yıl çalışma hakkı tanırken, İngiltere üniversite eğitimi sonrasında (2020'den itibaren) iki yıl çalışma hakkı tanımaktadır. Amerika eğitim sırasında öğrencilere yalnızca kendi kampüsünde çalışma hakkı verirken mezuniyet sonrası ise bir yıl çalışma hakkı daha vermektedir. Polonya ise eğitim süresince öğrencilere tam zamanlı (full time), eğitim sonrası ise iki yıl çalışma hakkı sunmaktadır.

Yurt Dışı Üniversite Eğitiminde Burs İmkanları Nelerdir?

Yurt dışında üniversite okumanın bilindiği üzere bir takım mali yükümlülükleri bulunmaktadır. Ancak bu mali yükümlülükleri azaltabilmek mümkündür. Bu noktada yurt dışı üniversitelerinin burs seçenekleri önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurt dışı üniversitelerin akademik olarak başarılı öğrenciler için yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişen burs imkanları bulunmaktadır. Bu burslar çoğunlukla öğrencilerin akademik başarısına göre belirlenmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken önemli noktalardan biri, burs imkanlarından yararlanabilmek için okullara erken başvuruda bulunmak gerekliliğidir. Burs başvuruları genellikle okula başvuru sırasında talep edilmektedir. Ancak bazı okullar, öğrenci başvuruyu yapıp kabul aldıktan sonra da ek burs başvuru formu ile burs taleplerini değerlendirebilir. Bu sebeple okullara erken başvuru yapıp kabul alan adaylar burs noktasında daha avantajlı olacaktır.

Yurt Dışı Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

Yurt dışında üniversite okumanın ücreti seçtiğiniz ülkeye, üniversitenin sıralamasına ve bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Polonya’da üniversite eğitimi almanın yıllık ücreti 2000 Euro’dan başlarken, İngiltere’de bu ücret 8000 Pound’dan, Hollanda’da 9000 Euro’dan, Amerika’da 10.000 dolardan, İrlanda’da ise 10.000 Euro’dan başlamaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum yurt dışı üniversite eğitimi ile ilgili olarak, okul başvuruları, kabul yazıları için gerekli evrakların hazırlanması, burs başvuruları, konaklama, vize ve diğer merak ettiğiniz konularda tarafıma çekinmeden ulaşabilirsiniz.Ülke, üniversite, bölüm gibi birçok değişkenin tercihinize etki edebileceği düşünüldüğünde doğru seçenek için detayları birebir konuşmak daha açıklayıcı olacaktır.